A- A A+
Projekty unijne

Dla Mieszkańców

  Gmina Mszana to ponad 7500 mieszkańców i ponad 31 kilometrów kwadratowych powierzchni, podzielonej na trzy sołectwa: Mszanę, Połomię i Gogołowę. Pod względem administracyjnym jest częścią powiatu wodzisławskiego, a szerzej województwa śląskiego. Gmina Mszana to przede wszystkim dobre miejsce do budownictwa jednorodzinnego. Nawet po konieczności opuszczenia swoich domów w związku z budową autostrady A1, większość przesiedlonych mieszkańców wybudowała się znów na terenie rodzinnej gminy.

 

DLACZEGO WARTO MIESZKAĆ W GMINIE MSZANA?

Gmina z przyszłością to taka, w której mieszkańcy dobrze się czują, utożsamiają się z nią, dobrze się o niej wypowiadają. Gmina Mszana chce ten cel osiągnąć, kreując jej pozytywny wizerunek, dbając o estetykę, a przede wszystkim prowadząc inwestycje przyjazne mieszkańcom, mające na celu poprawę warunków życia i spędzania wolnego czasu.

NOWE INWESTYCJE

Gmina Mszana może pochwalić się nowoczesną infrastrukturą. Zmodernizowane zostały niemal wszystkie obiekty użyteczności publicznej - obiekty wielofunkcyjne w Mszanie i Połomi, szkoły, przedszkola, remizy strażackie, szatnie sportowe, ośrodki kultury. Obecnie trwa remont krytej pływalni w Połomi i rozpoczyna się potężna inwestycja rewitalizacji centrum Gogołowej.

 

  

 

W sołectwie Gogołowa w grudniu 2012 roku oddano do użytku nową siedzibę filii Gminnej Biblioteki Publicznej, zaś latem 2013 roku skatepark, siłownię plenerową, boisko do siatkówki plażowej i małą szatnię przy miejscowym boisku piłkarskim.

  

 

W sołectwie Połomia w II połowie 2013 roku zakończona została potężna inwestycja - Kompleksowa Rewitalizacja Centrum Połomi. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013. W jego ramach powstała m.in.: nowa szatnia sportowa, scena plenerowa, plac centralny, siłownia plenerowa, plac zabaw, skatepark i ścieżki rowerowe. Powstała także nowa remiza strażacka, a w odrestaurowanym budynku 200-letniego dawnego probostwa Powiat Wodzisławski prowadzi Ośrodek Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie.

   

 

W roku 2015 został zrealizowany projekt "Park Aktywnej Rekreacji w Mszanie szansą na rozwój turystyki w regionie", który trwał od połowy marca do końca lipca 2015 roku. Inwestycja służy aktywnemu rodzinnemu wypoczynkowi, a jej celem nadrzędnym było zagospodarowanie nieużytkowanego terenu w centrum sołectwa Mszana na miejsce przyjazne mieszkańcom i służące rozwojowi społeczności lokalnej.

Nieopodal nowego parku zlokalizowana jest drewniana altana - miejsce spotkań, gdzie można urządzić grilla i pobawić się na kręgu tanecznym. Znajduje się tu również plac zabaw dla dzieci. Teren parku jest oświetlony i monitorowany.

- Dzięki tym inwestycjom, a także zabiegom mającym na celu przyciąganie wciąż nowych inwestorów, chcemy sprawić, że nasza gmina będzie miejscem atrakcyjnym do życia i będzie się u nas chciało osiedlać coraz więcej ludzi, a ci, którzy już tu mieszkają, nie będą chcieli się wyprowadzić - mówi Wójt Gminy Mszana, Pan Mirosław Szymanek.

 Gmina Mszana stawia też na dobrą i sprawną komunikację z mieszkańcami. Wszystkie ważne i ciekawe informacje z życia gminy można na bieżąco śledzić na stronie internetowej gminy oraz w miesięczniku "Nasze Wieści Gminne".

 

STAWIAMY NA BUDOWNICTWO JEDNORODZINNE

Wśród strategicznych celów gminy Mszana jest promocja i rozwój budownictwa jednorodzinnego. Gmina oferuje do sprzedaży w atrakcyjnych cenach działki budowlane w cichej okolicy, sporo parceli jest też w rękach prywatnych osób. Władze gminy starają się tam, gdzie jest to możliwe, wprowadzać w planie zagospodarowania przestrzennego możliwość zabudowy jednorodzinnej. W ten sposób chcemy zatrzymać młodych mieszkańców, a także przyciągnąć mieszkańców okolicznych większych miast, jak Jastrzębie Zdrój, Wodzisław czy Rybnik. Sprzyja nam dobre położenie gminy w pobliżu miast z galeriami handlowymi i innymi atrakcjami, a także zlokalizowany na terenie Mszany węzeł autostradowy i dwa Miejsca Obsługi Podróżnych. Po otwarciu całej autostrady będzie to duży atut komunikacyjny - już teraz wjeżdżając na węzeł w Mszanie mamy przed sobą otwarte drzwi do całej Południowej Europy.

CIEKAWOSTKI

O Gminie Mszana było głośno nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce za sprawą kilku niezwykłych wydarzeń. Jednym z nich był unikatowy na Śląsku Zjazd Rodu Tatarczyków pod nazwą "Powrót do tradycji". Impreza miała miejsce 13 lipca 2002 roku. Oprócz wielu występów artystycznych, odbył się także pokaz Tatarów jeżdżących na koniach, miała miejsce uroczysta sesja Rady Gminy, a władzę nad miejscowością tego dnia sprawował... chan tatarski, w którego wcielił się jeden z mieszkańców - Roman Tatarczyk.

Gmina znalazła się też w Polskiej Księdze Rekordów i Osobliwości po tym, jak we wrześniu 2002 roku mieszkańcy na festynie zrobili największy w kraju bukiet z ponad 3030 kwiatów wykonanych z plastikowych butelek. Wszystkie te imprezy wpisały się w obchody VII Wieków Gminy Mszana, które oficjalnie zakończono 7 września 2003 roku wystawą malarską przedstawiającą piękno krajobrazów Gminy.

Bicie rekordów to dla Mieszkańców Gminy Mszana nie pierwszyzna. Mamy ich na koncie już pięć. Po ogromnym bukiecie były jeszcze: zebranie kilku tysięcy odcisków palców zwolenników integracji europejskiej i przepłynięcie przez zawodników Uczniowskiego Klubu Sportowego „Delfin” dystansu w basenie równego długości granic Gminy. Kolejne rekordy Mieszkańcy pobili na dożynkach gminnych we wrześniu 2004 roku. Ustanowili rekord najdłuższego korowodu dożynkowego i usmażyli, a następnie zjedli, rekordowego „krupnioka”, ważącego 402 kilogramy.

W czerwcu 2005 roku po raz kolejny o Mszanie było głośno za sprawą współfinansowanego przez Unię Europejską projektu „Jesteśmy tutaj... sąsiedzi, rodacy, pobratymcy, przodkowie”. Uczestniczyliśmy w nim wraz ze Steboricami i Krynkami. Odbyła się konferencja naukowa na temat historii trzech gmin, a kulminacją projektu było niezwykłe plenerowe widowisko historyczne, składające się ze scenek obrazujących kolejno losy mieszkańców ziemi mszańskiej począwszy od chrystianizacji, poprzez najazdy Tatarów, zabory, powstania śląskie, II wojnę światową, okres PRL-u, aż do wspólnej Europy.

Warto też wspomnieć, że w sierpniu 2005 roku nasza Gmina była gospodarzem VI Dożynek Województwa Śląskiego. Odbyły się one w pięknej oprawie w sołectwie Połomia, a zaangażowani w przygotowania byli wszyscy mieszkańcy Gminy.

Zaś 4 września 2010 roku za sprawą rodziny miejscowych piekarzy – Kozielskich - gościliśmy uczestników jubileuszowych, 25. Kolarskich Mistrzostw Świata Piekarzy i Cukierników. Na imprezę przyjechało 90 pasjonatów m.in. z Francji, Włoch, Niemiec, Holandii i dalekiej Japonii.

 

W dniach 25-26 sierpnia 2017 roku, po raz drugi Gmina Mszana była gospodarzem XXXI Mistrzostw Świata Piekarzy i Cukierników w Kolarstwie Szosowym.

Na starcie zawodów stanęli pasjonaci kolarstwa z Polski, Czech, Niemiec, Holandii, Luksemburga, Włoch, Słowacji, Austrii i... Japonii. 6,5-kilometrowa pętla wiodła przez Mszanę i Skrzyszów, w zależności od kategorii wiekowej do pokonania było od 6 do 12 rund. Najmłodszy uczestnik miał 13 lat, najstarszy był Francuz, który w dzień po zawodach kończył 85 lat!

Organizatorem wyścigu było Stowarzyszenie Promocji Aktywnego Wypoczynku w Wodzisławiu Śląskim, a prezesem Komitetu Organizacyjnego mszański piekarz, Mirosław Kozielski. Współorganizatorami były: GOS Mszana i GOKiR Mszana.

  • mistrzostwa_01
  • mistrzostwa_02
  • mistrzostwa_03
  • mistrzostwa_04

 

 

Załączniki:
Pobierz plik (Strategia Gminy Mszana 2015-2025.pdf)Strategia Gminy Mszana 2015-2025[ ]861 kB

Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie