A- A A+
Projekty unijne

Turystyka

Gmina Mszana jest miejscem zielonym, ciekawym i przyjaznym dla turystów. Na terenie gminy można podziwiać przepiękne, zróżnicowane krajobrazy, od dużych powierzchni pól uprawnych, wiosną żółtych od kwitnącego rzepaku, po zielone lasy i zalewiska utworzone na skutek szkód górniczych, ale pięknie wtapiających się w krajobraz.

 

  

 

Można tu jeździć na rowerach, spacerować, uprawiać sport i korzystać z placów zabaw, a pasjonaci lokalnej historii i architektury znajdą tu kilka wartych uwagi zabytków. Mamy również unikatowy na skalę regionu produkt turystyczny - miejsce postoju pojazdów turystycznych - znajdujące się przy ul. Tuskera w Mszanie, kilometr od zjazdu z autostrady A1 (węzeł Mszana).


Najcenniejszym zabytkiem jest znajdująca się w Połomi przy ulicy Centralnej stara plebania – klasycystyczny obiekt z I poł. XIX wieku, wpisany do rejestru zabytków Województwa Śląskiego. Obecnie mieści się tu Ośrodek Wsparcia prowadzony przez Caritas. Na sąsiadującym z plebanią cmentarzu warto obejrzeć Zespół Figuralny z krzyżem "Męki Pańskiej" z 1853 roku. Nocą figury są pięknie oświetlone.

 

 

 

Warte zwiedzenia są również obydwa kościoły parafialne na terenie Gminy.

Więcej na temat Zabytki Gminy tutaj


Rekreacja wśród zieleni

W centrach sołectw Mszana, Połomia i Gogołowa znajdują się urządzone tereny rekreacyjne - w Połomi zrewitalizowane centrum, w Gogołowej teren rekreacyjny wokół boiska sportowego przy ulicy Okrężnej, a w Mszanie Park Aktywnej Rekreacji. We wszystkich tych miejscach na mieszkańców i przyjezdnych czekają ścieżki spacerowe i rowerowe, skateparki, siłownie plenerowe, a na najmłodszych place zabaw i urządzenia rekreacyjne.

 

   

    

 

Rozwinięta jest również turystyka rowerowa. Przez Mszanę, Połomię i Gogołowę biegnie czerwona trasa rowerowa (od ulicy Górniczej na granicy z Jastrzębiem-Zdrojem, przez Ks. Styry, Mickiewicza, Konopnickiej, 1 Maja, Chabrową, Wodzisławską, Połomską, Folwark, Przyległą, Centralną, Szkolną, Szybową, Gogołowską, Leśną i Jastrzębską).


Miejsce postoju pojazdów turystycznych - unikatowy na skalę regionu produkt turystyczny Gminy Mszana - znajduje się przy ul. Tuskera w Mszanie, kilometr od zjazdu z autostrady A1 (węzeł Mszana). Prowadzą do niego specjalne oznakowania.
Na turystów podróżujących kamperami czeka tu wygodny, dobrze oświetlony parking z dostępem do podłączenia elektrycznego oraz wygodną altanką.

 

 

 

Parking położony jest w ścisłym centrum Gminy Mszana. Tuż obok znajduje się piekarnia, 100 metrów dalej jest duży sklep spożywczy z kafejką, budynek wielofunkcyjny, gdzie mieści się Urząd Gminy, poczta, bankomat i Ośrodek Zdrowia.


Przez Urzędem Gminy w samym centrum Mszany stoi kolejna atrakcja turystyczna - zegar nawiązujący do górniczej historii gminy.

Charakterystyczny zegar, kształtem przypominający szyb górniczy nawiązuje do historii Mszany. Nie wszyscy wiedzą, że kopalnia 1 Maja w Wodzisławiu Śląskim była budowana jako KWK Mszana i leżała w granicach administracyjnych Mszany. W Urzędzie Gminy zachowały się jeszcze oryginalne mapy oraz Generalny Projekt Wstępny Kopalni Mszana. Dopiero później ta część Wilchw została przyłączona do miasta Wodzisław Śląski, a kopalnię ostatecznie nazwano 1 Maja.
Dodatkową atrakcją zegara są wieczorne iluminacje oraz kuranty.

W ramach unijnego projektu, z którego sfinansowano budowę zegara, zarówno na miejscu postoju pojazdów turystycznych, jak również przy zabytkowej "starej plebanii" w Połomi, gdzie obecnie mieści się Ośrodek Wsparcia, pojawiły się drewniane altany - miejsca odpoczynku rowerzystów.

 

 


Minutę spacerkiem od miejsca postojowego znajduje się piękny Park Aktywnej Rekreacji z alejkami rowerowymi i placami zabaw oraz siłownią na wolnym powietrzu. W dolnej części Parku, w 2018 roku usytuowano pomnik z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 


Powyżej Parku, na terenie Parafii rzymskokatolickiej z neogotyckim kościołem pw. św. Jerzego, znajdują się na cmentarzu odnowione Miejsca Pamięci - Grób Ofiar Marszu Śmierci oraz Grób Powstańców Śląskich, z tablicami opisującymi historię tych miejsc. Odnowiony Grób Powstańczy znajduje się również na cmentarzu w Połomi.

 


Z parku w Mszanie dostaniemy się na położony powyżej teren Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji malowniczym przejściem, podziwiając jednocześnie dwupoziomową platformę widokową, wzdłuż której ustawione są podświetlane gabiony obrazujące górniczą historię naszego regionu.

Schody terenowe prowadzą z parku na I poziom platformy, na której znajdują się tablice przedstawiające historię górnictwa na tym terenie. Jest tu również zamieszczona tablica informująca o dofinansowaniu projektu, na której znajduje się ciekawostka turystyczna – tak zwany suchy stempel. Turyści odwiedzający platformy mogą za pomocą ołówka lub kredki odmalować sobie na kartce czy widokówce pieczątkę projektową.


II poziom platformy mieści się na górnym parkingu GOKiR-u. Znajduje sie tu 6 kolejnych tablic ze zdjęciami i opisami kopalń. Turysta może się tu zapoznać z historią kopalń, zarówno tych już nieistniejących, jak: KWK 1 Maja i KWK Moszczenica oraz opisami kopalni Borynia, Jastrzębie, Zofiówka i Marcel. Tablice są skierowane w strony, w których istniały lub nadal istnieją opisywane zakłady górnicze.

Inwestycja, podobnie jak miejsce pojazdów turystycznych i budowa zegara, została zrealizowana z projektu pn. „Szlakiem wież i platform widokowych Euroregionu Silesia", współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”, w ramach programu INTERREG V-A Republika Czeska - Polska 2014 - 2020.

 

    

 


Gmina Mszana oferuje również mieszkańcom i turystom gęstą sieć sklepów spożywczych, kilka dobrych restauracji i domów przyjęć, a także ponad 100 miejsc noclegowych, od pokoi wieloosobowych po apartamenty.


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie