A- A A+
Projekty unijne

Po posiedzeniu Komisji Rewizyjnej 26.03.2019

Na swoim posiedzeniu w dniu 26 marca Komisja Rewizyjna dokonała kontroli dokumentacji finansowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Mszanie za lata 2017 - 2018 oraz kontroli dokumentacji finansowej Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji za 2018 r.


W Bibliotece radni skontrolowali faktury i zapoznali się z bieżącą działalnością placówki. W 2018 roku na zakup nowości czytelniczych wydano 11 tys. zł z dotacji Gminy oraz 7 tys. zł z projektu ministerialnego. 59% zakupionych nowości trafiło do biblioteki głównej w Mszanie, 26% do filii w Połomi i 15 % do filii w Gogołowej. Podział jest uzależniony od liczby czytelników i wypożyczeń.
W 2018 roku biblioteka przystąpiła do projektu „Wyprawka dla 3-latka” - w akcji wzięło udział 14 dzieci z Mszany i 5 z Połomi. 80% z nich regularnie pojawia się z rodzicami w bibliotece i wypożycza książki.
W toku kontroli Komisja nie wniosła uwag.


W GOKiR radni skontrolowali faktury za 2018 rok oraz zapoznali się z bieżącą działalnością placówki i planami na obecny rok. Analizowano m.in. koszty wynajmu sceny podczas dużych imprez - czy nie byłoby tańszym rozwiązaniem zakupienie własnej sceny. Dyrektor jednostki wyjaśniał, że koszty wynajmu są różne, w zależności od warunków, jakie stawia wykonawca. W tym roku ustawienie sceny na dożynki w Mszanie będzie kosztować ok. 12,5 tys. zł, natomiast scena w zeszłym roku w Gogołowej kosztowała ok. 23 tys. zł. Co do zakupu własnej sceny – był rozważany zakup sceny lub dużej hali namiotowej, koszt byłby do udźwignięcia dzięki dofinansowaniu z JSW, jednak do takiego sprzętu konieczne jest zatrudnienie kilku osób obsługi. Takiej sceny ani namiotu nie da się rozłożyć wyłącznie siłami kilku pracowników służb technicznych gminy i pracowników GOKiR-u. Potrzebne są odpowiednie uprawnienia i doświadczenie. Poza tym potrzebny byłby magazyn do przechowywania dużych elementów.
Na pytania o funkcjonowanie Klubu Seniora i możliwość montażu windy, która pomogłaby starszym lub niepełnosprawnym mieszkańcom korzystać z pomieszczeń na piętrze dyrekcja odpowiadała, jest duże zainteresowanie zajęciami w Klubie Seniora. Odbywają się one co tydzień w godzinach dopołudniowych. Uczestniczy w nich po 15-17 osób. Co do braku windy zwrócono uwagę, że Klub Seniora udało się stworzyć dzięki projektowi ministerialnemu. Jego głównym celem było wyremontowanie pomieszczeń na piętrze i toalet. Budowa windy wiązałaby się ze zmianą konstrukcji budynku, a na tak duży remont nie udałoby się uzyskać dofinansowania z projektu Senior +. Należy się cieszyć, że udało się I etap jest wykonany, w II etapie planuje się wyremontowanie klatki schodowej. Jeśli okazałoby się, że jest duże zainteresowanie udziałem w zajęciach Klubu Seniora wśród osób mających problemy z poruszaniem się, można raz na jakiś czas zajęcia takie zorganizować w głównej sali na parterze.
Do skontrolowanej dokumentacji Komisja nie wniosła uwag.


Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie