A- A A+
Projekty unijne

Apel Prezesa KRUS o zachowaniu bezpieczeństwa podczas żniw

 

„Lato w gospodarstwie rolnym to przede wszystkim czas żniw, czyli zbioru efektów codziennych wysiłków włożonych w uprawę i pielęgnowanie ziemi. Jednak oprócz satysfakcji i dumy z plonów, rolnicy doświadczają również przemęczenia, związanego z nagromadzeniem obowiązków czy pośpiechem, a także zmiennych warunków atmosferycznych, co może znacząco wpływać na poziom bezpieczeństwa wszystkich osób pracujących w gospodarstwach rolnych. Prace żniwne obciążone są ponadto ryzykiem wystąpienia poważnego w skutkach wypadku, m.in. z uwagi na udział ciężkich i stosunkowo rzadko używanych maszyn rolniczych” – zwraca uwagę Prezes KRUS i apeluje:

           „Ryzyko wystąpienia zdarzenia wypadkowego można skutecznie zmniejszyć dzięki przestrzeganiu kliku prostych zasad.”

Prezes KRUS przypomina o zasadach BHP, a także o pożytkach i utrzymaniu porządku wokół przydomowego miejsca rekreacji i wypoczynku.

„Przystępujcie do pracy wypoczęci i zdrowi, koncentrujcie się na wykonywanych czynnościach i zachowujcie szczególną ostrożność podczas pracy z kombajnami, maszynami do zbioru słomy, siana oraz płodów rolnych. Pamiętajcie, aby korzystać z maszyn i urządzeń w pełni sprawnych, w dobrym stanie technicznym, nie przewoźcie ludzi na załadowanych przyczepach, pomostach, dyszlach i błotnikach maszyn. Zawsze korzystajcie z obuwia roboczego z protektorowaną podeszwą i usztywnieniem kostki, nie zapominajcie o ładzie i porządku w gospodarstwie rolnym.”

W swoim Apelu do rolników Prezes KRUS nie mogła pominąć kwestii właściwej opieki nad dziećmi, pozostającymi, w tym okresie w gospodarstwie, czyli warsztacie pracy swoich rodziców.

            „Szczególnej uwadze w tym wyjątkowym czasie polecam to, co najcenniejsze – bezpieczeństwo Waszych dzieci. Zapewnijcie im właściwą opiekę i nadzór, dbając o to, by część produkcyjna gospodarstwa była dla nich niedostępna. Zorganizujcie najmłodszym bezpieczne miejsce do zabawy. Nie zapomnijcie również, aby obowiązki, które zdecydujecie się im powierzyć, były na miarę ich możliwości.”

Kończąc list Prezes KRUS życzyła wszystkim rolnikom dobrej pogody oraz bezpiecznych
i satysfakcjonujących żniw.

Plan polowań

Wójt Gminy Mszana podaje do publicznej wiadomości plan polowań zbiorowych prowadzonych na terenie Gminy Mszana w sezonie łowieckim 2021/2022 w obwodzie łowieckim nr 161 Koła Łowieckiego „POD KLONEM”

Załączniki:
Pobierz plik (OBWIESZCZENIE -   KŁ POD KLONEM-merged.pdf)Obwieszczenie[ ]466 kB

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych wsparciem naszych inwestycji

Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych (RFIL) to program, w ramach którego rządowe środki trafiają do gmin, powiatów i miast w całej Polsce na inwestycje bliskie ludziom. Wsparcie jest bezzwrotne i pochodzi z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Gmina Mszana realizuje dwa projekty współfinansowane ze środków RFIL:

1) . „Przebudowa dróg gminnych ul. Ks. Tuskera (nr 663003S) i ul. Mickiewicza (nr 663001S) w miejscowości Mszana wraz z przebudową skrzyżowania z drogą powiatową 5021S – ul. 1 Maja”. Celem inwestycji jest kompleksowa poprawa gminnej infrastruktury drogowej, podwyższenie parametrów technicznych i eksploatacyjnych przebudowywanych odcinków drogi oraz poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, głównie pieszych, poprzez budowę chodnika.

2) "Rewitalizacja centrum Gogołowej" Przedmiotem inwestycji jest budowa wielofunkcyjnego obiektu (siedziba OSP i Ośrodka Kultury) wraz z wykonaniem zagospodarowania terenu wokół (budowa miejsc postojowych, plac do organizacji imprez plenerowych) w miejscu po wyburzonym budynku OSP

Łączna kwota dofinansowania obu projektów wynosi 5.146.106,00zł

Załączniki:
Pobierz plik (Rewitalizacja Centrum Gogołowej.pdf)Rewitalizacja Centrum Gogołowej.pdf[ ]423 kB
Pobierz plik (ul.Tuskera.pdf)ul.Tuskera.pdf[ ]423 kB

Grafik całodobowego alarmowania/dyżurów* członków Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - sierpień 2021

Grafik całodobowego alarmowania/dyżurów* członków Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - sierpień 2021

Czytaj więcej...

Harmonogram działania punktów nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego

Harmonogram działania punktów nieodpłatnej pomocy prawnej/nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego funkcjonujących na terenie powiatu wodzisławskiego w 2021 roku.

Czytaj więcej...

Ochrona siedlisk lęgowych ptaków na budynkach - informacja RDOŚ

Wiele gatunków ptaków prawie zupełnie porzuciło swoje naturalne siedliska i występuje najliczniej w miastach. Naszymi bliskimi sąsiadami są m. in. jerzyki, wróble, gołębie miejskie, pustułki i jaskółki oknówki.

Czytaj więcej...

Bezpłatna pomoc psychologiczna dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin

Powiat Wodzisławski - Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim, realizuje ze środków PFRON program pn. "Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi" Moduł IV.

Czytaj więcej...

Wielkoobszarowa Inwentaryzacja Stanu Lasu w kraju w latach 2020-2024

Zgodnie z ustawą o lasach w roku 2020 roku rozpoczęto wykonanie opracowania pod nazwą Wykonanie Wielkoobszarowej Inwentaryzacji Stanu Lasu w kraju w latach 2020-2024.

Czytaj więcej...

Informacja Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego "Bezpieczne wakacje 2021"

W związku z rozpoczynającymi się wakacjami letnimi, Wojewoda Śląski przekazał zalecenia w zakresie realizacji, na obszarze województwa śląskiego, akcji „Bezpieczne wakacje 2021”.

Czytaj więcej...

Protokół z konsultacji społecznych projektu uchwały

Protokół z dnia 02.07.2021 roku z przeprowadzonych konsultacji projektu uchwały Rady Gminy Mszana w sprawie określenia średniej ceny jednostki paliwa w Gminie Mszana w roku szkolnym 2021/2022

Czytaj więcej...

W poniedziałki ZUS dłużej otwarty dla klientów

Od lipca w każdy poniedziałek sale obsługi klientów w ZUS będą otwarte do godz. 18.00. Sytuacja epidemiologiczna w kraju jest coraz lepsza, dlatego ZUS przywraca w poniedziałki wydłużone godziny pracy.

Czytaj więcej...

30 czerwca ostatnim dniem składania wniosków w 4 naborach o przyznanie pomocy ARiMR

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z końcem czerwca zamyka 4 nabory wniosków o dofinansowanie.

Czytaj więcej...

Podkategorie

Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie