A- A A+
Projekty unijne

Gmina zakupiła fotopułapki, by skuteczniej zwalczać dzikie wysypiska śmieci

W ostatnim czasie coraz częściej na terenie naszej gminy pojawiają się tzw. „dzikie wysypiska śmieci”. Od teraz dodatkowym narzędziem w walce z osobami zaśmiecającymi gminę są kamery popularnie zwane fotopułapkami. Gmina zakupiła trzy sztuki tych urządzeń.

 

Pracują całą dobę


Fotopułapki pracują przez całą dobę, są przenośne i będą służyły do monitorowania wybranego obszaru i wykrywania osób, które podrzucają śmieci. Urządzenia te reagują na ruch, mogą wykonać zdjęcie lub nagrać film, nawet w nocy. Kamery zostaną umieszczone w wytypowanych lokalizacjach, które co pewien czas będą się zmieniały.

Dzikie wysypiska niszczą przyrodę


Dzikie wysypisko stanowi realne zagrożenie epidemiologiczne, bowiem odpady stanowią idealne środowisko dla rozwoju wielu chorobotwórczych szczepów bakterii oraz grzybów. W pobliżu takich wysypisk można odnotować także podwyższone stężenie metali ciężkich, takich jak rtęć, kadm, miedź, chrom czy ołów. Zaledwie jedna mała guzikowa bateria może zanieczyścić metalami ciężkimi aż 400 l wody lub 1 m sześc. gleby. Siedliskiem metali ciężkich są również opakowania po farbach, lakierach, lekach, czy środkach ochrony roślin.

Dzikie wysypiska stanowią również częstą przyczynę pożarów. Powietrze zanieczyszczone substancjami lotnymi, takimi jak siarkowodór i metan może skutkować samozapłonem, a pozostawiona w lesie szklana butelka może zadziałać jak soczewka, wzniecając pożar. Każdy wyrzucony w lesie czy przy drodze śmieć to także świadome niszczenie walorów estetycznych krajobrazu i bioróżnorodności natury.

Zwracajmy uwagę

Każdemu z nas powinno zależeć na tym, ażeby otoczenie w którym żyjemy było czyste i zadbane. Pamiętajmy, że podrzucający odpady w niedozwolonych miejscach nie pozostają do końca anonimowi. Wśród porzuconych śmieci można znaleźć dane osobowe czy adresowe. Przypadkowi i niezauważeni świadkowie całego zdarzenia mogą również pomóc w szybkim ustaleniu sprawcy.

Zaangażowanie społeczeństwa jest kluczowe, jeśli chce się rozwiązać problem. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o niepozostawanie obojętnym wobec takiego postępowania. Reagujmy, nie możemy tolerować takich zachowań!

W/w proceder stanowi wykroczenie, które grozi otrzymaniem mandatu karnego w wysokości 500 zł lub karą grzywny w wysokości 5.000 zł.


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie