A- A A+
Projekty unijne

Jubileusz 35-lecia istnienia Zespołu Śpiewaczego MSZANIANKA

9 czerwca odbyła się uroczystość z okazji 35-lecia Zespołu Śpiewaczego MSZANIANKA. Jubileusz z udziałem władz gminy i przedstawicieli organizacji działających na terenie gminy miał miejsce w Ośrodku Kultury w Mszanie.

Początki

Zespół Mszanianka powstał w 1986 roku z inicjatywy byłej przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich Marii Chorowskiej.
W początkowym okresie liczył dwanaście kobiet, jednak z czasem grono uczestników się powiększało. W niedługim czasie dołączył do nich młody akordeonista, który nie znał nut, lecz grał ze słuchu. Był to Leszek Sitek, uczeń VII klasy mszańskiej szkoły podstawowej. W 1987 zespół odnotował debiut sceniczny na Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Artystycznych KGW.

W roku 1988 doszła jeszcze grupa ośmiu mężczyzn. W latach 90. na przemian akompaniowali Marek Gerard oraz Leszek Sitek. W tym czasie do grupy należało około 30 osób.

Od początku pracami zespołu kierowała Maria Pawela, która niestety zmarła na kilkanaście dni przed jubileuszem 25-lecia zespołu. To ona wprowadziła zwyczaj „wkupnego”. Każdy, kto chciał należeć do zespołu, musiał przynieść przynajmniej jedną pieśń pochodzącą z naszego regionu, przekazaną przez rodziców lub dziadków.


Drugą metodą gromadzenia pieśni było odwiedzanie starszych mieszkańców Mszany i nagrywanie ich na kasety magnetofonowe. Następnie taśmy odsłuchiwano, tekst zapisywano w zeszytach, a melodię przenoszono na pięciolinię. W ten oto sposób powracały do życia stare, zapomniane melodie.
Od roku 1991 grupa działa przy Ośrodku Kultury i Rekreacji w Mszanie. Zespół uświetnia swoim śpiewem prawie wszystkie imprezy okolicznościowe oraz uroczystości środowiskowe odbywające się w Mszanie i w pobliskich miejscowościach.

Sukcesy


Począwszy od lat dziewięćdziesiątych dokonania „Mszanianki” można nazwać nieprzerwanym pasmem sukcesów.
W 1997 roku Mszanianka wzięła udział w audycjach Radia Katowice. Nagrała również dwie kasety magnetofonowe, z których pierwsza zawiera pieśni ludowe, a druga pieśni religijne. W 2002 roku zespół wystąpił w Czechach na „XXXIII Slezkie Dny 2002 Dolni Łomna. W 2005 roku światło dzienne ujrzał zbiór ponad 150 tekstów pieśni ludowych wraz z nutami. Śpiewnik nosi tytuł "Mszańskie wspomnienia w pieśni". W 2007 roku „Mszanianka” nagrała płytę CD „Przez ta naszo mszańsko wieś” z utworami folklorystycznymi w ramach projektu „Ludowe pieśni z Mszany” dofinansowanego przez Urząd Gminy w Mszanie, zawierającą 23 pieśni ludowe pochodzące z naszego terenu śpiewane gwarą śląską. W 2018 roku w ramach projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury zespół nagrał płytę oraz wydał śpiewnik pieśni ludowych.


Z Wodzisławskich Spotkań z Folklorem „Mszanianka” blisko 20 razy przyjeżdżała utytułowana: pięciokrotnie jako laureat I, II, III miejsca lub wyróżnienia. Do tego można dołożyć kilkukrotne laury solistki – pani Pelagii Gruszki.


W Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych „Złoty Kłos” w Zebrzydowicach „Mszanianka” kilkukrotnie zwyciężała, raz zajęła drugie miejsce, raz – trzecie, a dwukrotnie była wyróżniana. Na Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym „WICI” w Chorzowie nasz zespół zdobywał wyróżnienia oraz I miejsce.


Zespół śpiewaczy Mszanianka włącza się również w życie parafialne swojej miejscowości. Swym śpiewem często ubogaca liturgię uroczystości kościelnych i parafialnych. Co dwa lata bierze udział w Przeglądach Pieśni Religijnej im. Anzelma Skrobola w Jastrzębiu Zdroju oraz uczestniczy w adoracjach kolędowania przy żłobku w parafiach dekanatu jastrzębskiego. Zespół corocznie organizuje majówkę dla chórów Dekanatu Jastrzębie Zdrój.

Galeria zdjęć na stronie GOKiR Mszana: przejście na stronę


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie