A- A A+
Projekty unijne

Gmina Mszana podpisała ugodę mediacyjną z JSW S.A. Do budżetu trafiło blisko 10 mln złotych

Gmina Mszana i JSW S.A. podpisały w sierpniu ugodę mediacyjną w obecności mediatora Śląskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji.

Ugoda dotyczy bezumownego korzystania z działek gminnych na terenie hałdy Pochwacie za okres 6 lat i opiewa na kwotę 9,7 mln zł netto (12 mln zł brutto). Środki z ugody wpłynęły do budżetu 9 września.


- Te pieniądze pozwolą nam poprawić wskaźniki finansowe, związane ze zwiększonymi wydatkami na prowadzone obecnie duże inwestycje oraz pozwolą rozpocząć obiecaną mieszkańcom Gogołowej rewitalizację centrum tego sołectwa. Jeszcze tej jesieni chcemy ogłosić przetarg na nowy obiekt, w którym znajdzie się ośrodek kultury i remiza strażacka - mówi wójt Mirosław Szymanek. – Ponadto potrzebujemy środków własnych na złożone projekty dotyczące remontów dróg i realizację innych ważnych spraw zgłaszanych przez mieszkańców – dodaje wójt.


W czwartek, 5 września, goście z JSW, na czele z wiceprezesem Arturem Dyczko uczestniczyli w łączonym posiedzeniu komisji Rady Gminy Mszana.
- Dla nas to porozumienie jest równie ważne, biorąc pod uwagę, z jakiego poziomu obie strony rozpoczynały rozmowy. Dla kopalni Zofiówka ta ugoda zapewnia bezpieczeństwo w temacie możliwości składowania kamienia. Jest w niej również zawarty zapis o współpracy z Gminą w sprawie kształtowania zwałowiska Pochwacie. Będziemy o tym rozmawiać także z najbardziej zainteresowanymi, czyli mieszkańcami sołectwa Gogołowa - powiedział z-ca prezesa JSW S.A.


Mediacje między gminą i JSW przebiegały z udziałem mediatora wpisanego na listę mediatorów sądowych, co zwiększyło komfort prawny negocjacji i rangę ugody. Mediacja jest pozasądowym trybem rozstrzygania sporów. Taką procedurę JSW S.A. zastosowała w negocjacjach z gminami po raz pierwszy.


JSW zabiega o zgodę na rekultywację zwałowiska poprzez zwiększenie jego pojemności, przy czym zostanie zachowana obecna rzędna. Hałda nie będzie więc wyższa, nie wyjdzie też poza obecne granice, ale zostaną wyostrzone jej zbocza. - Modernizacja zwałowisko zakłada pozostawienie docelowej rzędnej 327 metrów, zostanie natomiast znacznie powiększona wierzchowina. W przyszłości na wierzchowinie można będzie coś zrobić. Od strony, gdzie są zabudowania, pozostanie również pas otuliny zieleni - mówił na łączonym posiedzeniu komisji Jerzy Majchrzak, Dyrektor Biura Ochrony Środowiska i Szkód Górniczych w JSW S.A.


Przedstawiciele JSW będą obecni na Zebraniu Wiejskim w Gogołowej, zaplanowanym na 25 września, na którym będą przedstawiać mieszkańcom plany związane z Pochwaciem.


Od lipca 2019 r. kopalnia dzierżawi od Gminy działki na zwałowisku, z których wcześniej korzystała bezumownie. Miesięcznie z tego tytułu wpłynie do budżetu 210 tys. zł.


Wójt Gminy Mirosław Szymanek zwraca uwagę, że ugoda z kopalnią, którą Gmina zawarła, to nie jest pozwolenie kopalni na coś więcej, niż to, co było od dawna planowane. W porównaniu do lat wcześniejszych, działalności górniczej na terenie naszej gminy jest coraz mniej, co widać po zmniejszonych wpływach do budżetu z opłat eksploatacyjnych.


- Ponadto hałdy, szkody górnicze i transport kamienia po naszych drogach mamy od lat, w pewien sposób przyzwyczailiśmy się do tych uciążliwości, w rozmowach z kopalnią staramy się je redukować. Przed nami jeszcze wiele trudnych rozmów w związku z dzialalnością górniczą, ale mam nadzieję, że ta ugoda jest zapowiedzią dobrej współpracy - dodaje M. Szymanek.


Wójt zwraca również uwagę, że kopalnia to nie tylko uciążliwości, ale i największy zakład pracy w regionie, który daje zatrudnienie wielu naszym mieszkańcom. Część z nich znalazła pracę dzięki rozmowom Gminy z JSW.

 

  • 2019_09_komisja_wspolna_01
  • 2019_09_komisja_wspolna_02
  • 2019_09_komisja_wspolna_03
  • 2019_09_komisja_wspolna_04
  • 2019_09_komisja_wspolna_05

Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie