A- A A+

Jakość Powietrza

airly

 

Czujnik Gogołowa

  Czujnik Mszana

Czujnik Połomia

 


Podejrzewasz, że sąsiad spala odpady? Kliknij tutaj.

System monitoringu jakości powietrza

Ocena jakości powietrza w Polsce jest realizowana w oparciu o odpowiednie akty prawne, które definiują system monitoringu powietrza, określają zakres i sposób badania, określają minimalną liczbę stacji oraz metody i kryteria oceny.

Wszystkich mieszkańców Gminy zainteresowanych stanem jakości powietrza w naszym województwie oraz poszczególnych regionów zapraszamy na stronę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska TUTAJ lub TUTAJ


W związku z przekroczeniem 35 dni ze stężeniem powyżej wartości dopuszczalnej 50µg/m3 średnich dobowych stężeń pyłu PM10 z ostatnich 12 miesięcy na terenie województwa śląskiego ogłoszono I stopień ostrzegania (informacyjny i edukacyjny)


Powietrze na Śląsku...

Skażone powietrze to jeden z najgroźniejszych problemów współczesnego świata. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli w najbliższych latach negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza odczują w szczególności mieszkańcy województw małopolskiego i śląskiego (Gliwice, Zabrze, Sosnowiec i Katowice).

Smog obecnie jest przyczyną śmierci ok. 40 tysięcy Polaków rocznie, a liczba ta w przypadku braku działań będzie tylko rosła.

Dla wszystkich zainteresowanych tematyką jakości powietrza, uchwały antysmogowej oraz innymi tematami związanymi z ochroną powietrza zapraszamy TUTAJ


Sprawdź jak możesz kontrolować jakość powietrza w naszym regionie

W związku z podpisaniem umowy z firmą Airly na bezpłatne udostępnienie czujnika jakości powietrza, każdy mieszkaniec ma możliwość kontrolowania stanu jakości powietrza w naszym regionie.

Sensory są urządzeniami o niewielkich rozmiarach, które są w stanie mierzyć poziom zanieczyszczenia powietrza na zewnątrz. Odczytują w czasie rzeczywistym serię parametrów na temat aktualnego powietrza w lokalizacji, w której są umieszczone. W oparciu o te dane, na mapie online oznaczane są m.in. informacje o jakości powietrza.

Wchodząc na stronę: https://airly.eu/map/pl/#49.96790,18.52776 można sprawdzić nie tylko stan jakości powietrza. Sensory Airly mierzą m.in.: poziom stężenia pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10, temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza.

Umowa na bezpłatne użyczenie sensora będzie obowiązywać do końca 2018 roku.


Uchwała Antysmogowa

Pełna treść uchwały NR V/36/1/2017 Sejmiku Województwa Śląskiego z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa śląskiego ograniczeń w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw tzw. uchwały antysmogowej - TUTAJ


I poziom ostrzegania

Gmina Mszana znalazła się w grupie 49 gmin z terenu województwa śląskiego, które zostały objęte I poziomem ostrzegania (kolor żółty) zgodnie z Planem Działań Krótkoterminowych (PDK).

I poziom ostrzegania został wprowadzony po informacji z dnia 8 marca 2018 roku Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Powietrza w Katowicach, który prowadzi stały monitoring jakości powietrza. Informacja dotyczy przekroczenia 35 dni ze stężeniem powyżej wartości dopuszczalnej (50 μg/m3) spośród średnich dobowych stężeń pyłu PM10 w roku 2018.

I poziom ostrzegania wprowadzany jest do końca danego roku kalendarzowego. Więcej informacji znajduje się tutaj.


 Akcja „Czysty komin – czysta gmina” 

Gmina Mszana przystąpiła do akcji „Czysty komin – czysta gmina” organizowanej przez portal Kominiarz.pl. W ramach akcji portal Kominiarz.pl. za pośrednictwem władz lokalnych pragnie dotrzeć do społeczeństwa i uświadamiać o negatywnych skutkach nieracjonalnego palenia w piecach zarówno pod kątem ekologii, jak i oszczędnego zużywania paliwa.
 
Na portalu Kominiarz.pl znajdą Państwo wiele ciekawych artykułów m.in. artykuł dotyczący przeglądów kominowych – kto, kiedy i jak?, artykuł „Reaguj w porę! Objawy zatrucia tlenkiem węgla” i wiele innych ciekawych pozycji. 
 
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy TUTAJ
 
 

Prawidłowe spalanie to spalanie BEZ DYMU.

 

Ogrzewasz węglem – spalaj go efektywnie i nieuciążliwie. To leży w interesie twojej kieszeni i twojego zdrowia.

 

W nowoczesnych kotłach z automatycznym załadunkiem paliwa została zastosowana poprawna technika spalania co pozwala na ogrzanie domu bez zbędnego dymu z komina. Technika ta może znaleźć zastosowanie również w innych piecach, kotłach czy nawet podczas rozpalania ogniska.

 

Rozpalanie od góry, bo o tej technice mowa, polega na zastosowaniu w starych piecach i kotłach nowoczesnej techniki palenia tzw. spalania współprądowego. Sposób ten pozwala spalić węgiel czy drewno bez kopcenia lub nawet zupełnie bez dymu. Dodatkowym argumentem przemawiającym za tą techniką jest oszczędność czasu, którego nie trzeba spędzać w kotłowni oraz oszczędność pieniędzy. Stary kocioł w którym zaczniemy stosować górne spalanie nigdy nie będzie tak efektywny i wygodny jak nowoczesne kotły, ale w porównaniu z dotychczasowym sposobem palenia poprawa będzie kolosalna.

 

Większość tego, co się dymem i smogiem nazywa, to produkty kiepskiego spalania, które podczas spalania od góry zostają dopalone i przerobione na ciepło. W konsekwencji powoduje to znaczny spadek zużycia paliwa przy jednoczesnej redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Większość ludzi w pierwszym odruchu będzie sceptycznie podchodzić do tej metody bo przecież to niemożliwe, żeby węgiel czy drewno zapalić od góry! Tkwi w nas przekonanie, że chcąc cokolwiek podpalić, ogień podkłada się od dołu, a nawet wtedy bywa trudno. A jednak to działa, bo ogień grzeje też to, co pod nim. Działa to wolniej i dzięki temu – oraz dzięki przeniesieniu warstwy żaru NAD warstwę zimnego jeszcze paliwa – możliwe jest dokładniejsze, wręcz bezdymne spalanie węgla czy drewna. Paliwo rozpalone od góry wypala się dwuetapowo: najpierw spalają się gazy, czyli cały ten dym i smród a koks zostaje na później.

 

Rozpalanie od góry

rozpalanie gora

 

Rozpalanie od góry zostało przebadane przez jednostki naukowe m.in. w Niemczech, Szwajcarii, Norwegii, także w Polsce.

  • Stwierdzono 50–80% spadek emisji pyłów przy rozpalaniu drewna od góry w kominkach, piecach kaflowych i piecach na drewno.

  • W polskich badaniach, przy spalaniu węgla od góry w kotłach węglowych osiągnięto średnio 50% spadek emisji pyłów i 25% spadek emisji benzo-a-pirenu – a są to i tak wartości zaniżone przez odstające pomiary wynikłe z błędów obsługi.

  • W tych samych badaniach stwierdzono, że spalanie drewna w kotłach węglowych (tych samych, co testowane na węglu) prawie wcale nie zmniejsza emisji pyłów, natomiast może kilkukrotnie podnosić emisję benzo-a-pirenu. Kotły te nie są fabrycznie przystosowane do spalania drewna, więc niezależnie od metody palenia nie są w stanie go poprawnie dopalić.

 

A więc co nam daje rozpalanie od góry?

 

Przede wszystkim rozpalenie tego samego paliwa w tym samym kotle, ale od drugiej strony niż zwykle obniża emisję pyłów o ponad 50%. W ten prosty sposób można zmniejszyć o połowę wkład w smród i smog za naszymi oknami. Kwestie finansowe oraz oszczędność czasu są dodatkowym bonusem.

 

Wszystkich zainteresowanych, którzy chcą więcej dowiedzieć się na ten temat zapraszam tutaj.

http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/rozpalanie-od-gory-instrukcja-krok-po-kroku/

 

Istnieją jeszcze inne sposoby by palić węglem i drewnem czyściej i efektywniej. W dowolnym kotle czy piecu da się zastosować przynajmniej jeden z nich, a więc nie ma takiego pieca, który musiałby kopc. Oto przykłady innych metod palenia węglem lub drewnem.

rozpalanie gora2

 

 
Załączniki:
Pobierz plik (ostrzezenie.pdf)Tresc ostrzezenia[ ]235 kB

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie