A- A A+
Projekty unijne

Rewitalizacja

Rewitalizacja ukończona!

Dzięki 85-procentowemu współfinansowaniu z Unii Europejskiej, pod koniec 2013 roku w gminie Mszana ukończono potężną jak na warunki budżetowe niewielkiej gminy inwestycję - "Kompleksową Rewitalizację Centrum Połomi". Całe przedsięwzięcie było realizowane nowatorskim systemem „Projektuj i buduj”. Wykonawcą była firma Remont-ex z Rybnika.

Projekt obejmował ścisłe centrum sołectwa Połomia. Gruntownie odrestaurowano 200-letni obiekt dawnego probostwa (koszt - 1.656.727,64 zł), który obecnie jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych budynków w całym powiecie, a od grudnia 2013 r. zaczął tu działać ośrodek wsparcia dla niepełnosprawnych umysłowo. W ramach Rewitalizacji wybudowano nową szatnię sportową (koszt 1.440.308 zł), nową remizę strażacką za 1.334.529 zł, scenę plenerową za 391.124 zł oraz kompleks rekreacyjny z placem zabaw, skate parkiem, placem do ćwiczeń wysiłkowych (koszt - 453.104 zł). Za ponad 2.044.269 złotych wykonano dodatkowo drogi wewnętrzne, place, odwodnienie terenu i oświetlenie.

W sumie inwestycja kosztowała 7.320.063,55 zł, była współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.  (z budżetu gminy – 15%, a z RPO – 85%).

- Cele, jakie przyświecały tej inwestycji, to przede wszystkim przywrócenie miejscowości Połomia faktycznego centrum wsi, rozwój działalności organizacji społecznych działających w sołectwie, stworzenie atrakcyjnej przestrzeni rekreacyjno-wypoczynkowej, miejsca do organizacji imprez kulturalno-sportowych, a przez to wzrost atrakcyjności turystycznej, osiedleńczej i inwestycyjnej sołectwa Połomia i poprawa wizerunku gminy Mszana jako miejsca z uporządkowaną i funkcjonalną przestrzenią publiczną - podsumowuje wójt Mirosław Szymanek.

 

 

 

Otwarcie szatni sportowej i centrum rekreacyjnego

20 października 2013 roku odbyło się uroczyste otwarcie I etapu inwestycji pn. „Kompleksowa Rewitalizacja Centrum Połomi” - Centrum rekreacyjno-sportowego. Impreza była połączona z obchodami jubileuszu 45-lecia istnienia Klubu Sportowego „Płomień” Połomia.

Uroczystość rozpoczęła się od otwarcia i poświęcenia szatni sportowej oraz sceny plenerowej, placu zabaw, siłowni na wolnym powietrzu i przyległego placu rekreacyjnego.

Inwestycja powstała w ciągu niespełna dwóch lat. Przetarg na prace wygrała firma Remont-ex z Rybnika. Całe przedsięwzięcie było realizowane nowatorskim systemem „Projektuj i buduj”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013. Łączny koszt całej rewitalizacji to ponad 7,1 mln zł, w tym koszt robót budowlanych – 6.999.999,00 zł. Dofinansowanie wynosi 85% kosztów kwalifikowanych.

 

O rewitalizacji na sesji Rady Gminy

Na sesji Rady Gminy dn. 28 stycznia 2013 r. radni wysłuchali informacji na temat realizacji inwestycji "Kompleksowa Rewitalizacja Centrum Połomi". Jak zapewnia Piotr Kowol, inżynier kontraktu, na razie prace idą zgodnie z planem i termin oddania inwestycji 31 października tego roku nie jest zagrożony.

- Obecnie pogoda trochę budowlańców przystopowała, ale lada dzień ruszą roboty dachowe na nowej remizie i szatni sportowej. Na ukończeniu są też roboty przy odwodnieniu terenu - mówił Piotr Kowol.

Najwięcej problemów może być z obiektem starej plebani. Jej stan techniczny okazał sie znacznie gorszy, niż początkowo przypuszczano. - Planowano najpierw położenie nowego dachu, a potem prace w środku. Okazało się jednak, że mury się kruszą, trzeba wzmacniać każdą ścianę, murować na nowo. Teraz już robotnicy kładą belki stropowe i praca będzie posuwać się do przodu - dodaje Kowol.

Koszty dodatkowe są wliczone w całość inwestycji, która opiewa na 7 mln złotych, z czego 85 proc. środków da Unia Europejska. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 - 2013.

 

 

 

Plebania bez dachu
Ruszył II etap prac związanych z rewitalizacją centrum Połomi. Przejeżdżającym przez centrum wsi od razu rzuca się w oczy pozbawiony dachu budynek starej plebanii. Z obiektu zostało zdjęte pokrycie dachowe i więźba. Wszystko to zostanie wymienione, podobnie jak stropy.
Więcej...

 

Ruszyły prace przy budowie remizy strażackiej
Ruszyły prace ziemne związane z Kompleksową Rewitalizacją Centrum Połomi. Pierwsza łopata została już wbita na budowie nowej remizy strażackiej. Lada dzień ruszą roboty przy budowie nowej szatni sportowej i odwodnienia całego terenu. - Natomiast po ostatnich uzgodnieniach z konserwatorem zabytków gotowe będzie pozwolenie na budowę i ruszą prace związane z remontem starej plebanii - mówi Aleksandra Tkocz, kierownik referatu inwestycji Urzędu Gminy Mszana.

 

Informacja z postępów prac projektowych  (na dzień 18 maja 2012):

przeprowadzono konsultacje z przyszłym użytkownikiem remizy strażackiej w sprawie rozwiązań funkcjonalnych, 16 maja wykonawca (firma Remont-ex z Rybnika) złożył w starostwie powiatowym projekt budowlany celem uzyskania pozwolenia na budowę. Te same działania dotyczą budynku szatni sportowej z trybunami bocznymi. W zakresie remontu starej plebani: przeprowadzono konsultacje z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w sprawie rozwiązań funkcjonalnych i uzgodnień projektowych. 14 maja konserwator zatwierdził projekt remontu plebanii.

Jest również złożony projekt budowlany placu zabaw. Trwają uzgodnienia z gazownią pod kątem budowy placu do ćwiczeń wysiłkowych, skate parku i sceny plenerowej z budynkiem zaplecza. Trwają też uzgodnienia w zakresie budowy dróg wewnętrznych, alejek, placu centralnego, parkingów, odwodnienia  i oświetlenia terenu oraz wyburzenia starej remizy i starej szatni sportowej.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 - 2013.

 

Opis inwestycji


Kompleksowa rewitalizacja centrum Połomi obejmuje teren przy ulicy Centralnej. W zakres projektu wchodzi: odnowa zabytkowego budynku dawnej plebani i jego adaptacja na ośrodek wsparcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie, wyburzenie istniejącego budynku OSP Połomia, budowa nowej remizy strażackiej wraz z budową placu manewrowego, drogi wewnętrznej i miejsc parkingowych, odwodnienie terenu w rejonie boiska i placu centralnego. Wyburzony zostanie także istniejący, stary budynek szatni sportowej, w jego miejsce powstanie nowy obiekt zaplecza sportowego, a także plac centralny wraz ze sceną plenerową i zapleczem gastronomicznym oraz ogólnodostępnymi toaletami. W pobliżu zostaną zamontowane urządzenia do zabawy dla dzieci w różnym wieku. Powstanie też plac z urządzeniami do ćwiczeń wysiłkowych, skate park i tym podobne atrakcje. Plac przecinać będą alejki, a wzdłuż ulicy Centralnej powstanie ścieżka rowerowa. Całość terenu zostanie oświetlona, pojawią się ławki i kosze na śmieci.

Łączny koszt inwestycji wynosi 7.134.608,00 zł, w tym koszt robót budowlanych - 6.999.999,00 zł. Dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego ma wynieść 85 procent. Okres realizacji inwestycji to lata 2012-2013. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 - 2013.

Wykonawca: firma Remont-ex z Rybnika.

I etap - dokumentacja projektowa - ma być gotowy do połowy czerwca. Inwestycja będzie realizowana systemem "Projektuj i buduj", nowatorskim w naszym regionie.

Werner Klimek, dyrektor ds. technicznych Remont-exu, podał wstępne koszty poszczególnych części inwestycji. Koszt renowacji zabytkowej plebanii to ok.  1,3 mln, zaprojektowanie i budowa nowej remizy strażackiej oraz wyburzenie starej oszacowano na  945 tys. zł netto, budowa zaplecza sportowego - 1,1 mln, sceny plenerowej z zapleczem - 308 tys., placu zabaw - 107 tys., placu do ćwiczeń wysiłkowych - 65 tys., skate parku - 188,5 tys., placu centralnego - 192 tys. zł. Dochodzą koszty budowy placów utwardzonych - 106 tys., dróg wewnętrznych - 370 tys., chodników i ścieżek - 166 tys. zł, parkingów - 150 tys. zł, oraz odwodnienia - 465 tys. zł, zagospodarowania terenów zielonych - 115 tys. i oświetlenia - 80 tys. zł.

Prace przy budynkach kubaturowych, jak remiza strażacka, szatnia sportowa i plebania będą trwały nieprzerwanie aż do października 2013. Place zabaw, skate park, plac do ćwiczeń wysiłkowych mają być robione wiosną 2013. Wyburzenie starej szatni i remizy planujemy jak najpóźniej - mówili na lutowej sesji Rady Gminy Mszana przedstawiciele firmy.

Inżynierem kontraktu tej inwestycji będzie Piotr Kowol, pracownik urzędu gminy odpowiedzialny za przetargi. Został również powołany zespół ds. realizacji inwestycji. W jego skład wchodzi wicewójt Błażej Tatarczyk (przewodniczący), Eugeniusz Szymczak, Aleksandra Tkocz, Dorota Rajszys, Katarzyna Kin, Izabela Włoczek.

 


Przedsiębiorcza Mszana

cpr certification online
cpr certification onlinecpr certification online

Ultimate Facebook Like Box Slider

CookiesAccept

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem

Gminy partnerskie